Vyberte stránku

Zajímá mě genderová korektnost a gender studies. Především z jazykového hlediska.

Rád si hraju se slovy a rád vymýšlím tak trochu neobvyklé texty. A genderově vyvážené texty patří přesně do téhle kategorie.

Jenže

Třeba v angličtině byl pro policistu ustálený výraz policeman. Jakmile v oblasti boje se zločinem začaly fungovat i ženy, tak se angličtináři poškrábali na hlavě a vymysleli lepší, genderově neutrální pojem police person.

Ale jak to udělat v češtině? Když napíšu „policisté,“  tak z daného slova jaksi vyplývá, že tam pracují pouze muži. Když ale napíšu „policisté a policistky,“ tak se dostávám do neskutečně těžké situace, kdy se text prodlužuje. Posuďte sami:

Demonstranti a demonstranky protestovali proti schůzce Barracka Obamy a Vladimíra Putina na pražském hradě. Proti nepokojům musely zasahovat policisté a policistky za pomocí slzného plynu a vodních děl. Lehká zranění utrpěly tři demonstrantky a dva demonstranti, které na místě okamžitě ošetřili lékaři a lékařky.

Cítíte ten divný nezvyk? Pokud chci jednoznačně uvést, že se někde sešli muži a sešly se i ženy, tak musím neustále prodlužovat text. Navíc si přivodím další češtinský problém: Jaké i/y použít ve větě „demonstranti a demonstrantky protestovaly/i„?

Ve výše uvedené citaci jsem si to vymyslel šalamounsky. Prohazoval jsem měkká a tvrdá i, abych ani jedné skupině příliš nestranil, či nepřitěžoval.

Jinak to asi nepůjde

Chápu, že jednou z cest je ignorovat to a čekat, až to přejde. Zkušenosti ze sousedního Německa napovídají, že to nepřejde, a ženy se budou čím dál tím více hlásit o své místo ve společnosti.

V Německu, když vám přijde do schránky leták s nápisem: „Vážení voliči, dostavte se tehdy a tehdy, tam a tam,“ tak ženy s největší pravděpodobností zůstanou doma. Předpokládají totiž, že se doopravdy jedná jen a pouze o mužskou část populace.

Jdu si hrát

Genderově korektní vyjadřování mě neskutečně fascinuje. Už si s ním ve svých příspěvcích tak trochu hraju a budu s tím pokračovat i nadále.

Zkusím používat tuhle mluvu s citem, a pokud možno nenásilně. Prostě se to chci naučit.

A sranda bude, až do Česka dorazí zprávy, že existují lidé, kteří své pohlaví nevnímají binárně, a tudíž se nechtějí psát ani do jedné kolonky „muž – žena“…