Díl druhý: Čteme volební program Svobodných
V prvním díle, před téměř čtyřmi lety, jsem volil ODS. Tentokrát nehodlám opakovat chybu z minula a rozhodl jsem se před volením dané strany si přečíst její program. A jelikož se Strana Svobodných Občanů vydává za jedinou, správnou pravicovou stranu, tak s ní začínám a jdu si číst jejich program:
1) Štíhlý stát? Ale budiž
Jako první bod chtějí Svobodní rušit „neefektivní daně.“ Zaprvé je mi s podivem, proč vybíráme daně neefektivně – viz např. silniční daň, ale doufám, že si Svobodní opravdu ověřili, že výběr opravdu stojí víc, než že se doopravdy vybere… K danému bodu si dovolím jednu poznámku: Jak to zvládnete prosadit, drazí Svobodní? Nezapomínejte, že pokud bude opravdu dobře, tak se jen tak tak dostanete do parlamentu..
2) Úřady nezrušíte
Ve druhém bodě vypočítávají Svobodní 26 úřadů, které jsou podle nich „zbytečné“ i s náklady na jednotlivé úřady. Takové trošku … populistické, nemyslíte si? Když nevíte, k čemu úřad slouží, neznamená to, že je zbytečný! Jeden příklad za včechny, Český Telekomunikační úřad:
- Kdo po jeho zrušení bude udělovat licence na frekvence signálu a pozemní vysílání?
- Kdo bude arbitrem toho, zda operátoři nepodnikají nekale?
- Kdo bude rozhodovat, zda operátoři postupují vůči zákazníkům férově?
Ano, něco z toho dělá současný ČTÚ špatně, či vůbec. Ale to neznamená, že je potřeba jej rušit. To znamená, že je potřeba jej restrukturalizovat a dosadit do něj lidi, o budou dělat správně svoji agendu.
3) EU nemá alternativu
Jak budete řešit volný pohyb zboží poté, co vystoupíme, když v zahraničí budou stále existovat dotace? Jak ochráníte české výrobce před dotovaným zbožím z EU? Jak se budete bránit nesmyslným nařízením kvality, které budou ztěžovat prodej našeho zboží v trzích Evropské unie? Ano. EU má jednu alternativu. Ale tou je úzký obchodní vztah s Ruskem. Z bláta do louže, řekl bych…
4) Pravomoce neomezíte
Po vzoru „kapři si nevypustí rybník“ bodu 4 dvakrát nevěřím. Ale budiž, i kdybyste to nakrásně prosadili, drazí Svobodní, tak lidové veto? Jako vážně? Ve státě, kde kdejaký Pitomio Okamura může vesele cloumat veřejným míněním?
5) A daně na závěr
Ano, i mně se nelíbí poplatky za bioelektřinu a ani poplatky České televizi, obzvláště, když doma ani nemám zapojenou televizi. Ale opět přístup „šmahem všechno zrušit“ je opět trochu populistický směrem doprava. Co se třeba nejdřív zeptat, jestli za daný poplatek občané dostávají službu, jakou od ní očekávají? To by bylo asi složité…
Je mi líto, Svobodní. Ale ani po přečtení vašeho programu nenacházím důvod, proč bych vám měl hodit hlas.
A nejhorší na tom je, že vlastně ani nevím, koho volit.
Ach jo.
já nicméně nacházím důvod toto nasdílet na své sociální sítě ;e) a zrovna když bych jednou v životě použil Share tlačítko, tak tu není…
Ok, tak já vymyslím nějakej sdílecí plugin 😉
A program Pirátůs četl?
Ne, nečetl. Ale u nich jsem ani chvíli neuvažoval o tom, že bych je třeba volil…
Soudě podle Vašeho textu musím říct, že Svobodní asi vážně nejsou volba pro Vás. Na tom není nic špatně, asi to budete muset zkusit směrem do středu nebo ještě dál. Sám nejsem členem Svobodných, ale jejich postoje jsou mi blízké. Dovolíte-li mi pár poznámek:
>Jak to zvládnete prosadit, drazí Svobodní? Nezapomínejte, že pokud bude opravdu dobře, tak se jen tak tak dostanete do parlamentu..
Dá-li se věřit volebním preferencím, žádná alespoň trochu pravicová strana toho po příští čtyři roky moc neprosadí. Proč by ale nemohli Svobodní být konstruktivní opozicí a připravovat si tak půdu pro volby v roce 2017? Důležité je mít cíl.
>Český Telekomunikační úřad: Kdo po jeho zrušení bude udělovat licence na frekvence signálu a pozemní vysílání? Kdo bude arbitrem toho, zda operátoři nepodnikají nekale? Kdo bude rozhodovat, zda operátoři postupují vůči zákazníkům férově?
Možná tušíte, že odpověď na tyto otázky leží v trhu. K obsazení frekvencí signálu stát zapotřebí není a pokud jde o dohled nad férovostí operátorů, faktická nemožnost těmto operátorům konkurovat (courtesy of ČTÚ) jim naopak neférovost zjednodušuje.
>Jak ochráníte české výrobce před dotovaným zbožím z EU?
Holt se bude výroba muset na čas orientovat na zboží, které EU nedotuje. A ona nemůže dotovat všechno, někde se musí vzít, aby se jinde dalo. Švýcarsko, Norsko ani Island nemají s exportem do EU větší potíže
>Lidové veto? Jako vážně? Ve státě, kde kdejaký Pitomio Okamura může vesele cloumat veřejným míněním?
Ono právě to lidové veto je mnohem lepší volba, než referendum o každém prdu. Při nejhorším bude zachován status quo, při nejlepším si bude muset parlament obhájit před veřejností navrhované zákony.
>Co se třeba nejdřív zeptat, jestli za daný poplatek občané dostávají službu, jakou od ní očekávají?
Ať dostávají službu, za kterou jsou ochotni si zaplatit a nejsou nuceni do koupě něčeho, o co nestojí.
To je jen mých pár připomínek, vezměte je v potaz při rozhodování, budete-li chtít.
S pozdravem,
452
Vysílací frekvence je problém obecní louky: zdroje jsou omezené a konzumentů je mnoho. Přístup „trh to vyeší“ znená, že první dostatečně rychlý a silný hráć si zabere všechny frekvence a vznikne Tak monopol. Další hráči na trhu mu nebudou moci konkurovat, protože na to nebudou mít zdroje – frekvence.
Správný ravicový přístup je louku rozparcelovat na hodně podobných parcel a ty prodat (viz aukce kmitočtů) … Ale na to někoho potřebujeme, aby to dělal… Že by třeba ČTÚ? 😉
– ale doufám, že si Svobodní opravdu ověřili, že výběr opravdu stojí víc, než že se doopravdy vybere…
Neefektivní nutně neznamená, že výběr stojí víc, než se opravdu vybere. Neefektivní může také znamenat, že ta daň brzdí daný segment ekonomiky. Stát sám o sobě je dost neefektivní. Spoustu, resp. většinu služeb a výroby je lepší nechat na volném trhu, který je výrazně efektivnější. Ovšem když soukromým subjektům a FO seberete jejich peníze, abyste je neefektivně přerozdělil, nezbyde jim dost peněz na vlastní rozvoj. Zbrzdíte ekonomiku. Proto neefektivní.
– Kdo bude arbitrem toho, zda operátoři nepodnikají nekale?
Soud by to nezvládl?
– Kdo bude rozhodovat, zda operátoři postupují vůči zákazníkům férově?
Nevím, no… že by zákazníci?
Souhlasím s předřečníkem. Vy jste typický středový volič, byť si myslíte, že jste pravičák.
Na mobilu zatím musím zareagovat na to „třeba zákazníci“ Opravdu jste přesvědčen o tom, že „třeba zákazníci“ donutili naše operátory snižovat ceny? Do jisté míry ano… Až do té doby, kdy se trh ustálil ve fázi oligopolu – a tady je IMHO už potřeba nějaký regulátor
ne ne, žádnej sdílecí plugin! bez něj je to heščí!!
to jsem si jen chtěl rýpnout, že zrovna když zmizely, tak bych je využil ;e)
>Správný pravicový přístup je louku rozparcelovat na hodně podobných parcel a ty prodat (viz aukce kmitočtů) … Ale na to někoho potřebujeme, aby to dělal… Že by třeba ČTÚ? 😉
Vždyť ať ČTÚ kmitočty prodá zájemcům a pak se může klidně rozpustit 🙂 A kdo by bez povolení vysílal na frekvenci vlastňěné někým jiným, porušuje jeho vlastnická práva.
Ale pokud toto bylo jediné v mém příspěvku, s čím jste v zásadě nesouhlasil, pak to není tak špatné 😉
Tak, konečně jsem na počítači, tak to vezmeme pěkně popořadě, budu v jednom komentáři reagovat tak nějak na všechno na přeskáčku:
– Orientace na zboží, které EU nedotuje je velmi dobrý vtip. Zaprvé: Představte si, že jdete za Škodou auto, co chce přesunout výrobu jinam (kde dostane dotace) a řeknete jim, ať třeba radši vyrábí (např.) ledničky, protože na ledničky není v EU žádná dotace. Chtěl bych vidět ten pohled pana generálního. 🙂 Pak tady máme samozřejmě zemědělce a další průmyslové odvětví …
A i kdyby se nakrásně všichni rozhodli, že „začnou vyrábět něco, co EU nedotuje“ tak to není proces splnitelný ze dne na den. Bude to nějakou dobu trvat a stát nějaké peníze. A třešnička na dortě: Zatímco změna výrobního odvětví nelze udělat ze dne na den, tak změna dotační politiky lze udělat přes noc. Tak trochu hra kočky s myší…
– Kdo bude arbitrem toho, zda operátoři nepodnikají nekale?
Soud by to nezvládl?
A opravdu v naší zemi, kde jsou soudy zavalené a i běžný občanský spor se může táhnout klidně i rok? (vlastní zkušenost). To pomalu zavání tím, že na dané téma by musel vzniknout specializovaný soud, co by byl arbitrem pro tyto případy … Hm… Nedělá to náhodou už ČTÚ? 🙂
A ještě jeden dovětek k rušení úřadů: Co se stane s těmi lidmi, co tam doposud pracovali? Jako kdybych slyšel „budou podnikat“ … v čem budou podnikat? V čem bude podnikat člověk se zkušeností ze státní správy? A proč proboha nepodniká těch cca. 550 000 aktuálně nezaměstnaných?
– Orientace na zboží, které EU nedotuje je velmi dobrý vtip. Zaprvé: Představte si, že jdete za Škodou auto, co chce přesunout výrobu jinam (kde dostane dotace) a řeknete jim, ať třeba radši vyrábí (např.) ledničky, protože na ledničky není v EU žádná dotace. Chtěl bych vidět ten pohled pana generálního. 🙂 Pak tady máme samozřejmě zemědělce a další průmyslové odvětví …
Pravicová strana by pochopitelně neříkala nikomu, že má vyrábět ledničky, ale výrobce si nemůže dělat nárok na peníze daňového poplatníka jen proto, že „to tak mají u sousedů“. Pokud nedokáže konkurovat, pochopitelně zkrachuje, ale to není zodpovědnost minimálního státu. Nejlepší způsob, jak krach odvrátit je přizpůsobení výroby aktuální tržní realitě.
– A ještě jeden dovětek k rušení úřadů: Co se stane s těmi lidmi, co tam doposud pracovali? Jako kdybych slyšel “budou podnikat” … v čem budou podnikat? V čem bude podnikat člověk se zkušeností ze státní správy? A proč proboha nepodniká těch cca. 550 000 aktuálně nezaměstnaných?
Zde se zřejmě nepředpokládá, že si každý propuštěný založí živnost, ale liberalizace tržního prostředí usnadní podnikání a tak vznikne mnoho nových pracovních míst. Ti alespoň trochu schopní někdejší zaměstnanci státní správy i současní nezaměstnaní budou mít větší příležitost své schopnosti uplatnit v soukromém sektoru.
Bojím se, že se navzájem naprosto nechápeme. Zatímco vy vidíte ten konečný status, jak všechno bude liberální a stát bude minimální, já teď vidím především ten proces, který k tomu nejspíš povede:
– Zemědělci, kteří nevypěstují ani bramboru, protože je převálcují dotované Polské (Německé, Slovenské…) brambory
– Krachující podniky a hromadný exodus výroby do zahraničí, protože racionálně uvažující podnikatel půjde tam, kde bude mít lepší podmínky, a málokdo nesáhne po nabízených penězích (dotace)
– Růst nezaměstnanosti a s tím socilní nepokoje
A možná ultimátně nástup extrémistů k moci…
Svobodní by byli možná zajímavou konstruktivní opozicí. Ale k vládě bych je nechtěl.
Já netvrdím, že by šlo o bezbolestný proces, ale lépe začít teď, než se po další roky zahrabávat hlouběji a hlouběji do marasmu sociálního státu. Navíc podniky, které by se stěhovaly do zahraničí ve vlastním zájmu neodmítnou zdroje České republiky, ať už jde o pracovní sílu, zemědělskou půdu a já nevím co ještě. Navíc zde mluvíme jen o relativně malé části podniků, nízké daně by naopak mohly přilákat velké množství jiných firem. Taková situace nepovede ke snížení nezaměstnanosti a netřeba se tedy obávat nepokojů.
Já osobně bych Svobodné moc rád viděl právě v té konstruktivní opozici, aby třeba za pár let mohli tvořit významnou složku nějaké pravicové vlády.
Oligopol tu ustálili operátoři s posvěcením toho vašeho regulátora.
Vy totiž, stejně jako jiní podobní lidé, požadujete regulace toho i tamtoho, ale zapomínáte na základní otázku – kdo bude regulovat regulátora. Každý systém je napadnutelný, centrálně řízený pak mnohem snáz, než ten distribuovaný, protože stačí ovládnout jeden bod. Kdo ovládne úředníka, ovládl trh.
„kdo ovládne úředníka, ovládl trh“ -> zatímco v neregulovaném tržním prostředí ovládne trh ten, kdo má k dispozici nejvíc předem existujících prostředků
Rozdíl je ten, že já jako občan demokratického státu mám na toho úředníka nějakou páku – sice extrémně nepřímou, vede skrz státní blackbox, ale přece tam nějaké spojení je. Politici se snaží zavděčit voličům.
Zatímco kdybych měl pouze jako zákazník volit svými penězi, tak v případě operátorů si můžu vybrat ze dvou možností: buď přistoupím na jejich podmínky, nebo tuhle (v dnešní době prakticky nezbytnou) službu mít nebudu.
nebo snad chcete navrhnout, že mám založit vlastního operátora? :e)
Pokud nebudete v nespokojenosti s operátorem sám a nebude se do toho míchat např. ČTÚ, někdo jistě rád využije mezery na trhu. V současné době byste si vlastního operátora nezaložil ani kdybyste se rozkrájel právě díky činnosti uvedeného úřadu.
K tématu: Svobodní odstartovali seriál o šestadvacítce úřadů na zrušení: http://volby.svobodni.cz/aktualne/zrusime-26-uradu-1-ceska-exportni-banka/
v tom případě by mě zajímalo, jaký tlak by vedl ty operátory k tomu, aby potenciálnímu konkurentovi přenechali nějakou část vysílacího pásma. když by bylo rozprodané a chráněné klasickými vlastnickými právy.
A kde berete jistotu, že by celé vysílací pásmo skoupili operátoři? To by je vyšlo dost draho, ne? Jistě by části drželi třeba soukromníci, kteří by je mohli prodat či pronajmout tomu zájemci, který dá víc.
ne, naopak, kde berete tu jistotu, že by to všechno neskoupili? nechat volný prostor pro konkurenty je přece z jejich hlediska hloupost, obzvlášť potom na neregulovaném trhu, kde si pak budou moci dělat víceméně co se jim zachce.
ale budiž, nechť něco z toho nakoupí soukromníci a nechť na mě čeká dvacet kanálů v rukou někoho, kdo je chce prodat nebo pronajmout zájemci, který nabídne nejvíc.
Český mobilní trh je poměrně saturovaný, není už moc kam chodit pro nové zákazníky. To znamená, že pustit na trh konkurenta znamená přetahování existujících zákazníků, navíc samozřejmě konkurenční tlak na cenu…
A teď mi řekněte: nebyl by mobilní operátor s mocnou nadnárodní korporací v zádech naprostý hlupák, kdyby mě nechal některé z těch frekvenčních pásem koupit? Nevyšlo by ho to ve výsledku levněji si ta pásma dokoupit od soukromníka a nevyužívat je, než pustit se do rizika? Mám já jako začátečník na trhu vůbec nějakou šanci přeplatit velké hráče, pokud za mnou nestojí nějaký jiný velký hráč?
jo a co se týká „v současné době byste si operátora nezaložil“ – aha, to je zajímavé, že se letos vyrojili virtuální operátoři jako houby po dešti. Zejména je zajímavé, že ta díra na trhu, do které by se vešli, se objevila až teď, když se o nespokojených zákaznících mluví už mnoho let. A shodou okolností to vyšlo na období, kdy ČTÚ dostal pravomoc donutit operátory, aby pustili do svých sítí virtuály… ale to je určitě jenom shoda okolností, oni by tam ty virtuály rádi pustili už dávno, akorát před tím nebyli zájemci…
Myslím, že jsme již naši debatu přesunuli do dosti akademické sféry a já rozhodně nejsem odborník na telekomunikace, ale zkusím ještě pokračovat.
Kde beru jistotu, že operátoři neskoupí celé pásmo? V nabídce a poptávce. Pokud se dražitel pásma zachová logicky, rozdělí jej před prodejí na nejmenší dále nedělitelné části. Pokud by například rozdělil pásmo na čtyři části, na své by si přišli nanejvýš čtyři největší hráči, kteří by byli ochotni nejvíc zaplatit. A to by byl problém. Pokud dojde k rozdělení na řekněme tisíce částí, průměrná cena každé jedné z nich umožní i mnohem menším subjektům koupi alespoň něčeho a souhrná cena všech pak bude mnohem vyšší, než si bude moci oligopol dovolit koupit. Je to asi jakobyste tvrdil, že při soukromém vlastnictví půdy někdo skoupí všechna uhelná a ropná naleziště, všechny lesy a zemědělskou půdu.
Donucování soukromých operátorů ke zpřístupnění sítě virtualním mi připadá, jako snaha o léčbu křivdy křivdou. ČTÚ vybudoval oligopol, který přerostl přes hlavu a tak je potřeba říkat soukromým firmám jak mají nakládat se svým majetkem, třebaže je to v rozporu s jejich zájmy. Přesto nástup virtuálních operátorů vítám, ale jak říkáte, jistě k tomu mohlo dojít už mnohem dříve, což jen dokazuje, jak takový úřad funguje neefektivně.