aneb reportáž z akceV sobotu 18. září začal ve 14:00 první Prague Pagan Pride Day, charitativní akce s cílem vybrat prostředky pro Záchrannou stanici pro ohrožené živočichy ve Vlašimi a představit pohanství veřejnosti. Pozvali jsme média, pohanské organizace a představitele různých pohanských směrů, aby se představili a pomohli propagovat pohanství.
Díky pomoci lidí nejen z Dávného Obyčeje a Pohanské federace jsme postavili stan, zázemí celé akce a talisman proti tomu, aby nám nepršelo. Celou sobotu bylo mimořádně hezky, babí léto přilákalo do parku místní usedlíky, z nichž někteří se přišli blíže podívat, cože se to v parku vlastně děje.
Kromě kolemjdoucích bylo na akci přibližně 40 – 50 lidí z pohanské scény, přičemž pro některé z nich to byla vůbec první příležitost, při které se mohli dozvědět něco o různých tradicích, a nebo se zapojit do workshopů. Díky slunečnému počasí jsme mohli rozdělit program na dvě souběžné linie, kdy pod stanem probíhaly prezentace jednotlivých směrů a organizací a venku na louce workshopy, mimo jiné o stromech a keltských propletencích .
Přednáškovou linii začala Dínen s představením samotného Pagan Pride, jeho historií, a důvody vzniku. Mezi dalšími přednášejícími byli mimo jiné Linda Dragonari (představení Dávného Obyčeje), Cody s Terezou (představení PFI), Joanna (Wicca) a Eurik (ADF), Vítoslav (Slovanství) a další.
Souběžně probíhající workshopy začala Liliana (Já strom) a pak přišel na řadu Arcanis (Keltské propletence). Narozdíl od přednášek se účastníci workshopů mohli zapojit do dění a tak si namalovat propletenec, nebo převést své pocity do podoby stromu.
Jednotlivé přenášky a workshopy pokračovaly až do večera, kdy byl přichystán veřejný rituál k uctění podzimní rovnodennosti, svátku Mabonu. Jelikož je naše praxe založená na wiccanských základech, rozhodli jsme se pro tento styl i v samotném rituálu. Určení lidé vyčistili kruh od nežádoucího a poté jsme do něj pustili všechny, co se chtěli rituálu zúčastnit.
Vztyčili jsme kruh a poté jsme přivolali strážce živlů z jednotlivých světových stran. Kruh jsme tentokrát vytyčili poněkud jinak, než je běžné, a to tak, aby to byl kruh lidí a ne kruh přesně určený, protože i rituál se konal na veřejně přístupném prostrnaství Centrálního parku. Jakmile byl kruh stvořen, přišel čas přivolat předky po krvi, po zemi na které žijeme a po řemesle, které jsme si zvolili. Poté jsme přizvali Boha a Bohyni – Zeleného Muže (Rohatého Boha) a Matku Zemi.
Poděkovali jsme za úrodu, kterou jsme v tomto roce obdrželi, dle své vůle ochutnali plody Země a symbolicky vrátili něco zpět – ve formě jader a pecek plodů, co jsme ochutnali. Kromě vracení pecek z plodů jsme požehnali Zemi každý sám za sebe, hůlkou, která šla po kruhu; například vděčností nebo láskou.
Tradiční součástí našich rituálů jsou i obětiny – poděkování za přízeň Bohů a jiných nám nakloněných bytostí. Ač je obvykle ponecháváme na místě rituálu s přáním, aby s nimi Bohové naložili dle svého uvážení, pro tentokrát jsme se rozhodli přinesené dary s jejich požehnáním věnovat přímo zvířatům ze záchranné stanici ve Vlašimi. Požehnali jsme tedy společně vybranému krmivu a popřáli každý něco hezkého zvířátkům.
A pak již přišel čas loučení, jak s Bohy, předky a živly, tak se všemi účastníky rituálu. Kruh jsme otevřeli spirálovým tancem a popřáli si, abychom se znovu v pořádku sešli. Pak už přišel čas se obejmout na rozloučenou, rozložit stan a zakončit akci.
Druhý den jsme využili návštěvních hodin ve Vlašimi a vyjeli jsme předat dary pro zvířátka. Všechno bylo přijato s absolutním nadšením a komentářem: „To jsou snad druhý Vánoce …“ Přítomná pracovnice stanice nám pak ochotně ukázala celou stanici a my jsme měli možnost vidět všechna zvířata, kterým pomůžeme. V průběhu prohlídky jsme se zmínili i o tom, že jsme zveřejnili SMS na podporu záchranné stanice – DMS ZVIREVNOUZI VLASIM a číslo dárcovské SMS: 87777 .
Jak krmení, tak zmínka o finančních darech byly přijaty s velkým vděkem a ujištěním, že jsme se jednoznačně trefili jak co do přineseného krmiva, tak do termínu, protože se pomalu blíží zima a ve stanici rozhodně budou potřebovat každou pomoc, aby mohli vykrmit zvířata a pustit je zpět do přírody.
Poslední teplé dny babího léta si návštěvníci užili a zatím jsme na akci dostali jenom pozitivní ohlasy. Už teď začínáme plánovat druhý ročník této charitativní akce a budeme vás průběžně informovat o tom, jak se můžete zapojit do pomoci ohroženým zvířatům.
Tak jako tak můžete i nadále posílat dárcovské SMS, cena jedné je 30Kč včetně DPH a záchranná stanice obdrží minimálně 27 korun.