Vyberte stránku

Aneb „bloggeři mohou škodit vašemu nákupnímu rozhodování“Dokud jsem pracoval pro Velkýho Růžovýho, byla fajn jedna věc: Nemusel jsem řešit připojení k internetu. Internet prostě byl, a byl *fakt levnej*. Jenže já jsem se samozřejmě rozhodl dát výpověď a tudíž třeba musím řešit připojení k internetu.

Zadání: Lokalita: Beroun, mám zavedené dráty od O2 do bytu, linku nemám aktivní. Na první pohled vypadá situace celkem vzato dobře. Jenže, když se podíváte z mého okna, uvidíte něco takovédleho, jinými slovy, výhled z bytu mi cloní barák, co se zde všemi oblíbená firma Harmonie Group rozhodla postavit, a to nikoliv dvoupatrovej, jak původně plánovali, ale čtyřpatrovej.

Tím pádem většina wifi poskytovatelů padá, protože tento úžasný projekt docela hezky cloní výhled kamkoliv. A tedy i na jiná AP. Jediné AP v dohledu je palouček.

(poznámka: Jestli mi teď budou dennodenně sexuchtivé fanynky zvonit na dveře, tak to si pište, že vás moje milá zmlátí. A pes kousne. A já taky!)

Problém: Daná síť je sítí komunitní. Spravovaná členy, a ačkoliv jsem chvíli koketoval ve svém původním bydlišti s podobnou sítí, tak jsem jaksi po práci na technické podpoře zvyklý, že internetové připojení bude mít nějakou svoji technickou podporu. (A zkoušel jste to zrestartovat?)

Požadavky: Aby se to ještě lehce komplikovalo, tak doma nebydlím sám, ale ještě moje drahá a pes. A všichni chceme být připojení na internet. Takže by to mělo být celkem rychlé, abychom mohli všichni bez problémů brouzdat vodami internetu. Sice si většinou prohlížíme klasické webovky, ale i tak se nějaký ten kilobajtík za sekundu navíc bude hodit.

Co mi teda zbylo:
1) Již zmíněný palouček.
Výhody: Cena (400 Kč/měs.), spravuje to soused, a tak vůbec je to takové socio-komunitní, takže bych se aspoň poznal se sousedama a sousedkama.
Nevýhody: Rychlost. Že prej když to jede, tak to jede 512 kb/s. A když to nejede, tak to nejede. A ano, nejede to v čas, co potřebujete, aby to jelo, protože v ten samý čas jsou všichni sousedi online.

2) Velkej Růžovej
Výhody: Mám už modem, takže třeba teď díky tomu jedu přes Twist Internet a dokonce mám i router a mám známé na technické podpoře a mám známé na infolince … a mám spoustu známejch 🙂
Nevýhody: Cena (850 Kč/měs.), navíc vím, že jsem na přetížené Node-B, takže proklamovaná rychlost 512 kb/s je z říše snů. I když … poslední dobou mi to tady sviští jako nikdy předtím nesvištělo a to jsem měl mít teoretickej jeden megabit 🙂 Díky, hoši, díky! 🙂

3) Radiokomunikace
Výhody: Není to Telefonica :), ceny celkem přijatelné, rychlost zajímavá…
Nevýhody: Nemají kapacitu. Jediná možnost by byl jejich super bezdrát, co má třeba Arthur Dent, ale to zase nemám viditelnost… A navíc kapacitu dostávaj … od Telefoniky!

4) U:fon
Výhody: Wow, to jsem se minule koukal nějak blbě? Rychlost obstojná i cena není dvakrát marná…
Nevýhody: Nutnost investovat do routeru. A nebo máte někdo zkušenosti? Jo a navíc mi ještě neodpověděli na životopis 🙂

5) Vodafone
Výhody: Uff … uhm … ech … pomůže mi někdo?
Nevýhody: Neodpověděli mi na životopis 🙁

6) Ostatní alternativní pevnolinkaři (GTS, Tiscali)
Výhody: Nejsou Telefonika
Nevýhody: Potřebuju už mít aktivní a zavedenou pevnou linku … od Telefoniky

7) Telefonika
Výhody: Přišel mi teď do schránky takový zajímavý letáček. Vím, je to reklamština, ale tak nějak se na to koukám jinak…
Nevýhody:Je to Telefonika! Zarytý nepřítel Velkého Růžového a navíc fůůůj a blééé firma. A navíc to stojí víc, než jsem předpokládal a ještě k tomu mi vnutěj pevnou linku na volání. Fůůůj!

No, rozodování není úplně lehké… Ach jo.

O vývoji vás budu možná i informovat.

P.S.: Ten perex má mínit to, že jedině díky Donu Bahnovi (sakra, jak se to skloňuje?) mám tak negativní vnímání O2, jak mám. A samozřejmě díky lehké „růžové masírce“ 🙂