Přišel jsem na to – Proslavím se pomocí IT blogu! 🙂Ti, kteří se o standardy alespoň trochu zajímají, se už určitě nachomýtli okolo ACID testů. Já kupodivu taky. Ti, co se o problematiku zajímají více, jako třeba já, přečetli si několik IT blogů na dané téma. Někteří z nich o tomto tématu blogli a někteří naopak jistě budou v různých flamewarech neustále dokola posílat screenshot z toho JEJICH prohlížeče, ideálně s číslem 100/100.
A neustále se bude dokola probírat, že jediný a správný prohlížeč je ten, co dodržuje standardy. Upřímně: Mně je projití jakýmsi testem není ideální vlastnost prohlížeče, pro mě je prohlížeč ideální, když umí přesně to, co já požaduju…
Ale po nedávné zkušenosti asi na dodržování standardů začnu mít jiný názor.
Stalo se totiž to, že se objevil jeden mobilní telefon, co umírá v naší síti. Teda, abych byl přesnější, umírá v jedné části naší sítě.
Má se to totiž tak: Když chcete dělat operátora, musíte mít vysílače. Ale ty vysílače si operátor sám nepájí někde na koleně, ty si samozřejmě kupuje od dodavatelů síťových technologií. Velkýho Růžovýho napadla podle mě docela fikaná myšlenka: Přibližně půlku síťové technologie koupil od Poskytovatele A (z pochopitelných důvodů nejmenuju) a tu druhou … překvapivě … od Poskytovatele B
A mobil chcípá, dostane-li se pod vysílač Poskytovatele A.
GSM je standard, že? (To je řádek pro ty, co možná nepochopili úvod)
Ještě dodatek pro ty uplně nechápavé: Já jsem ten člověk z technický potvory, co mu tahle záležitost „přistála na stůl“.
Ano, začalo se řešit a hrotit. Bohužel, potvrdilo se, že mobil doopravdy chcípá. Ono kdyby nechcípal ten kousek, co nám Panasonics půjčil, bylo by to lepší řešení, protože by to znamenalo, že jenom nějaká verze Firmware mobilu s nějakou verzí SIM karty chcípá. Když chcípá vždycky a všude (teda pod signálem Poskytovatele A), je to horší.
Naštěstí je GSM místo HTML naprosto závazné. Jenom někdy si buď poskytovatel síťového řešení nebo výrobce mobilního telefonu řekne, že nějaká ta „fičura“ není ani tak nutná dodržovat … a jaksi ji zapomene implementovat.
Takže teď se budou nejspíš Poskytovatel A a Panasonics hádat o to, kdo teda ten standard dodržel a kdo ne. Než se tihle dva doodnou, budou mobily dál chcípat…
Tak, a najednou nevím, co sem tím jako chtěl říct … Asi sem se nejspíš chtěl pochlubit takovou perličkou, co se řečeno slovy docenta Chocholouška stává tak jednou za deset let 🙂
BTW
Pokud někoho napadlo: „Tak jednoduše uveďte síť do stavu před posledním patchem a je to, né?“
Odpovídám: Teď chcípá relativně pár telefonů a patche v síti jsou od toho, aby nechcíalo víc mobilů. Naštěstí zmiňovaný mobil je model z roku 2001, co Velkej Růžovej nikdy neprodával, takže se jedná opravdu o minimum potencionálně postižitelných lidí…
detaily detaily !!
k cemu bys chtel vic detailu?
pro mě je prohlížeč ideální, když umí přesně to, co já požaduju…To ale nejspíš mluvíš o vlastnostech GUI, ne o schopnosti jádra prohlížeče správně vykreslit stránky. Pokud je stránka dobře(rozuměj podle standardů HTML, CSS, atd.) napsaná a přitom má v tvém prohlížeči třeba tak rozhozený layout, že není vidět půlka menu, tak je to špatně a troufám si tvrdit, že by to vadilo i tobě. A o to jde při ACID testu.
[3] Hurá! Flame na téma \“potřebnost ACID testů\“ i na mém blogu! :)1) ACID test je nátlak skupiny lidí, co se rozhodlo, že některé featury standardu HTML jsou podstatnější, než jiné.2) Internet Explorer neprošel ani ACID 2 o ACID 3 nemluvě, takže je fajn mít tyhle testy, ale dokud tenhle prohlížeč bude používat (aktuálně asi tak) +-85% všech návštěvníků stránek, budu muset brát tenhle prohlížeč v patrnosti bez ohledu na to \“jak špatný\“ prohlížeč to je.3) A nebo existuje možnost, že by všichni najednou přešli na Operu nebo Safari? (aktuálně jediné dva prohlížeče založené na jádře zvládajícím ACID 3)Sem si teď přestavil postávající IT chlapíky na každém rohu, s letáčky v rukou: \“Dobrý den, už jste slyšeli o Opeře?\“ 🙂
To není flame, jen jsi to napsal tak zjednodušeně, že se v tom úplně ztratil smysl těch testů. Uživatele to smaozřejmě vůbec nezajímá, tomu jde o to, aby prohlížeč, jak píšeš, \“uměl přesně to, co požaduje\“. Ale tvůrce stránek to naopak zajímá velice, protože až těmi testy projdou všechny prohlížeče, tak bude mít najednou o polovinu míň starostí. A že by za tím byl nátlak nějakžch lobbystů, to si nemyslím.
[5] A je to flame a i kdyby to flame nebyl, tak z něj flame udělám :)Jako občasnýmu psači HTML a CSS mi samozřejmě vadí, že nejvíc času trávím laděním pro IE, ale nemyslím si, že by na tom cokoliv ACID test změnil :)Pro další studium link:http://jasnapaka.bloguje.cz…t
Právě, že by na tom změnil všechno, o to jde! Napsal bys to jednou a nemusel bys řešit, jestli má uživatel IE nebo něco jinýho.A pan Jasnápáka v tom má docela hokej.
ad ACID: blá blá … běžte a přečtěte si o marťanských sluchátkách, http://joelonsoftware.com…17.htmla ad detaily: chci detaily, detaily! zajímá mě to :e) proč to padá, a vůbec :e) (a za blbce je u mě pannapanic, protože bez ohledu na to, co mu síť pošle, se nemá resetovat. kdyby rozpojoval hovory tak to beru. to máš jako když jsem teďka psal javovou aplikaci, která shodou okolností spolehlivě zabíjela starší nokie. taky jejich chyba.)
jediná ACID věc, co je pro mě zajímavá, je ACIDofilní mlíko!A máte to!
[9] jednou za čas … inu, proč ne? :)[8] Proč to chcípe se ještě neví 🙂 Ale chcípe to, a nejspíš bude u něj chyba. Ale to se ještě neví …
přes ty šutry to nejde číst – nemůžeš je umělecky rozmazat? mi se nechce hledat změna stylu.
[11] Zajímavé … po třech měsících, co tu je ten vzhled konečně první feedback 🙂