Vyberte stránku

webpage developing

Pamatujete si na Microsoft FrontPage? Pokud ne, tak vězte, že to byl WSIWYG editor HTML stránek. A ta zkratka znamená Co-Vidíš-Je-To-Co-Se-Zobrazí. Tudíž vy jste si naklikali, že támhle bude modrý nadpis, tady bude běhat podtitulek, nejlépe červeně… Dostane to hnědé pozadí …

Program to všechno schřoupal a vyplivnul z toho jeden HTML soubor, který jste nahráli k sobě na FTP. Pak jste to otevřeli v Internet Exploreru (ano, milé děti, tehdá to byl nejrozšířenější prohlížeč vůbec. S podílem přes 90 procent). A Internet Explorer zobrazil naprosto přesně to, co jste chtěli.

Nepsalo to sice úplně validní kód, ale zase když jste se podívali na zdrojový soubor, tak ho to taky až zas tak moc neprasilo.

Kdo žil na internetu začátkem tisíciletí, ten určitě s tímhle programem přišel do styku. A ruku na srdce, moje první osobní stránky vznikly přesně díky tomuto software. A na vysoké škole jsme dokonce měli v prváku předmět – Moderní prezentace se to myslím jmenovalo – jehož cílem bylo vytvořit své školní osobní stránky v tomto programu.

Od mých prvních krůčků v HTML uběhlo hodně vody. Mezitím jsem se naučil napsat kód, včetně externího CSS stylování. A když musím, tak i nějakou tu statickou stránku napíšu.

Nedávno jsem se ale cítil lenošivě: Napadlo mě dát si na jednu svou doménu statickou úvodní stránku. Támhle fotka, trochu toho textu, možná nějaké hezké pozadí, kontaktujte nás a ještě jednou to samý v angličtině.

Nechtělo se mi psát to v pure HTML a stylovat si to v CSS. Na dvě stránky mi to připadlo jako až moc práce. A tak jsem místo toho půl dne trávil hledáním software na tuhle jednoduchou záležitost a bez úspěchu.

V čem sakra sepsat jednoduchou HTML statickou stránku?