Archiv pro měsíc: Leden 2017

Zákony o ježdění v zimě

Meteorlogický úvod: V lednu budou klesat teploty na území České Republiky pod bod mrazu. Můžeme očekávat vydatné sněžení doprovázené ledovkami.

Reakce Karla Gotta za všechny silničáře: Tak to jsem opravdu nečekal!

Kapitán Zjevný z policie ČR: Přizpůsobte svoji rychlost v zimě stavu a povaze vozovky. Jezděte pomalu.

Řidičův poznatek: Jakkoliv pomalu se v té slotě rozhodnete jet, najde se před vámi někdo, kdo jede ještě pomaleji.

Druhý poznatek: Ano, až do úrovně úplného zastavení vozidla.

Ledová úměra: Čím větší závěje a ledovka před vámi, tím víc se vás to Audi za vámi snaží předjet.

Schummacherův zákon: Povede se mu to. I za cenu toho, že vy skončíte ve škarpě.

Chodcovo očekávání: Brzdná dráha vozidla je přesně pět centimetrů, bez ohledu na roční dobu, či rychlost vozidla.

Dodatek kapitána Zjevného: Pokud doopravdy nikam nemusíte, tak nikam nejezděte.

Babiččin povzdech: Ty už nás vůbec nemáš rád, když nepřijedeš na návštěvu!

Tasslovo zakončení: Jezděte opatrně a nikam nespěchejte!

Všeobecný rozhled na škole nehledejte

Na Silvestra si Mistantrop ublognul ohledně nutnosti všeobecného vzdělání. Při prvním čtení mi připadlo, jako kdyby Misantrop očekával, že se vám toho dostane na škole. Naštěstí jsem byl uveden z omylu, ale raději uvádím mimo omyl i vás.

Moji rodiče se strašně smáli systému amerického školství. V hodinách literatury rozebírají celý ročník jednu jedinou knížku od Shakespeara! To my zvládneme za ročník literatury probrat tolik velikánů! A nebo ne?

Šokovalo mě vyprávění mé ženy. Hodiny literatury se u nich na střední škole scvrkly na „Spisovatel: Narodil se, napsal, umřel.“ Museli jste znát tyto tři veličiny o daném spisovateli. Takže třeba o Jackovi Kerouackovi byste se dozvěděli, že se narodil v roce 1922, napsal román „Na cestě“ a zemřel v roce 1969. Konec, zvonec.

Vsuvka: Láká mě si přečíst výše zmíněný román, protože ho Kerouack napsal na jeden zátah.

Na mnoha školách se takhle vyučuje nejenom literatura, ale i historie a jiné předměty. Aby se vaše znalosti lépe kvantifikovaly. Víš kdy začla první světová? Za jedna. Nevíš? A tak třeba záchranná otázka kdy zemřel František Josef první? Nevíš? Sednout, za pět.

Pokud se pyšníte získanými znalostmi jako výše, tak nemáte vyhráno. To, co je opravdu podstatné jsou souvislosti. Misantrop operuje s upálením Mistra Jana Husa. Asi víte, že byl upálen v Kostnici, ale … kde ta Kostnice vlastně je?

A když jsme u těch souvislostí, proč byl upálen? Kdo o tom rozhold? A co pak následovalo? Možná si pamatujete na husitské války… ale proč proti husitům táhli křižáci? A kdo je vlastně poslal? A odkud?

Smějeme se američanům, že nevědí, kde je Česká Republika, natož aby věděli, jaké je její hlavní město. Holdujeme se znalostmi v AZ kvízu a Milionáři, ale souvislosti nám uchází.

Škola vám ale tohle bohužel nedá. Je potřeba, abyste sami v sobě probudili hlad po vědění a začali se zajímat. Jinak budou představitelé státu… Však je vidíte sami.

A schválně: Kolik států je členy EU? A proč má vlajka EU 12 hvězd?